Czy praca na własnej działalności gospodarczej w Niemczech się opłaca?

cze 8, 2019 | Porady

Poznaj 5 kluczowych informacji o założeniu swojej firmy do pracy na rynku niemieckim

Coraz więcej osób decyduje się na podjęcie pracy w przedsiębiorstwach w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, czyli na współpracę na zasadzie B2B. Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest duża swoboda w określaniu warunków współpracy i wymiaru pracy. Plusem są też korzyści finansowe – niskie podatki i koszty prowadzenia działalności. Sama procedura założenia firmy jest prosta i szybka, a we wszystkich formalnościach pomogą nasi doświadczeni doradcy!

1. Co to jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

Według Ustawy o Swobodzie Działalności Gospodarczej z dnia 2 lipca 2014 przesłankami decydującymi o działalności gospodarczej jest nastawienie na zysk, ciągłość działania oraz zorganizowanie. Co to jednak oznacza w praktyce? Założenie własnej działalności umożliwia współpracę na zasadzie business to business – rozwiązanie to ma wiele zalet. Począwszy od obniżenia kosztów związanych z wykonywaniem pracy, przez ograniczenie dokumentacji, po zmniejszenie czasu potrzebnego na formalności związane z wykonywaniem zlecenia. Często słyszy się także o tym, że nad założeniem własnej działalności zastanawiają się także osoby, którym zależy na większej niezależności i elastyczności. 

2. Jak założyć własną firmę krok po kroku?

Sama procedura rejestrowania działalności gospodarczej jest bardzo prosta. Podmiotem odpowiedzialnym za za rejestrację jest CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. W celu zarejestrowania działalności należy uzupełnić odpowiedni wniosek. Można zrobić to online, telefonicznie, listownie lub bezpośrednio w urzędzie. We wniosku należy zawrzeć również kod PKD  – czyli kod Polskiej Klasyfikacji Działalności. Kod ten określa obszar, którym będzie zajmować się rejestrowana przez nas firma. Co istotne, cały proces rejestracji działalności jest bezpłatny, a wniosek uzupełni dla Ciebie DERMA-BAU! Jedyne, co musisz zrobić, to złożyć wniosek i dopełnić formalności w urzędzie.

3. Składki ZUS, podatki i inne opłaty – jak to wygląda w praktyce?

Obciążenia nakładane przez ZUS nie są jednakowe dla wszystkich osób pracujących na samozatrudnieniu. Obecnie osoby zakładające działalność po raz pierwszy lub podejmujące ją po upływie co najmniej 60 miesięcy od zawieszenia ostatniej działalności, o ile nie wykonują pracy na rzecz byłego pracodawcy, mogą skorzystać z ulgi w składkach. Ulga dla początkujących przedsiębiorców to tak zwany mały ZUS. Polega on na opłacaniu obniżonych składek przez kolejne 24 miesiące. Forma i wysokość opodatkowania zależy w dużej mierze od wybranego rodzaju działalności gospodarczej. Możliwe są także inne, korzystne rozwiązania w zakresie opłacania preferencyjnych składek.

4. Jakie są korzyści finansowe?

Sprawdźmy przykładowy dochód dla osoby, która zdecydowała się pracować dla DERMA-BAU w oparciu o B2B. Osoba pracująca na własnej działalności gospodarczej będzie musiała w pierwszych 24 miesiącach opłacić jedynie:

  • ryczałt 5,5%
  • składki ZUS na ubezpieczenie: emerytalne (152,26), rentowe (62,40), chorobowe – opcjonalne (19,11), zdrowotne (362,34), wypadkowe (13,03)
  • koszty związane z prowadzeniem księgowości przez DERMA-BAU (150 zł miesięcznie)

Policzmy zatem dochód pracownika w ciągu pierwszych 24 miesięcy od założenia własnej działalności gospodarczej.

Minimalna stawka, jaką oferuje współpracownikom nasza firma, to 12 000 zł. Zatem po odliczeniu ryczałtu (5,5% z 12 000 zł, czyli 660 zł), składek ZUS oraz kosztów księgowości, pracownik otrzyma:

12 000 – 660 – 590,03 – 150 = 10 599,97

Zakładając najniższą z oferowanych przez nas stawek, każdy, kto świadczy usługi w oparciu o B2B dla DERMA-BAU, zarabia netto niecałe 10 600 zł!

5. Jak DERMA-BAU może mnie wesprzeć?

Jeśli nie masz jeszcze założonej własnej działalności gospodarczej, a chcesz podjąć z nami współpracę – nasz zespół pomoże Ci w całym procesie rejestracji! DERMA-BAU uzupełni odpowiedni wniosek i prześle na Twój adres mailowy – Ty będziesz musiał jedynie dopełnić formalności w urzędzie. Również podczas całego okresu trwania naszej współpracy nasi doświadczeni doradcy będę wspierać Cię w dopełnianiu wszelkich formalności związanych z prowadzeniem firmy. Z kolei nasz wyspecjalizowany księgowy zajmie się prowadzeniem Twoich spraw podatkowych i finansowych, tak, aby Twoja firma spełniała wszystkie wymogi prawne i formalne. Zakładając z nami działalność nic nie ryzykujesz, ponieważ możesz zawiesić ją w każdej chwili bez dodatkowych kosztów. Z nami się opłaca! Sprawdź nasze oferty pracy

 

Derma bau

Dostawaj powiadomienia o nowych ofertach pracy na swój e-mail!

Koniecznie wejdź teraz na swój adres e-mail i potwierdź dołączenie do naszej listy!

Dostawaj powiadomienia o nowych ofertach pracy na swój adres e-mail!

Dostawaj powiadomienia o nowych ofertach pracy na swój adres e-mail!

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać informację o nowych ofertach pracy w Niemczech

*W każdej chwili możesz się wypisać

 

Koniecznie wejdź teraz na swój adres e-mail i potwierdź dołączenie do naszej listy!